31 Mayıs 2012 Perşembe

Diplomasi

Türkiye İş Bankası Yayınlarınca üçüncü basımı 2002 yılında yapılan, eski ABD Başkanı Nixon'un Ulusal Güvenlik Danışmanlığını, ardından Dışişleri Bakanlığını yürütmüş ABD dış politikasının en etkin isimlerinden olan Henry Kissinger tarafından yazılmış "Diplomacy" (Diplomasi) isimli eser, hacmi ve içerdiği bilgilerin analizinin de yapılmasını gerektirmesi nedeniyle okunması uzun zaman alacak bir eser.

Karşımızdaki 870 sayfalık eseri vücuda getiren Yahudi asıllı Kissinger, 1923 Almanya'da doğduktan sonra 1938'de Nazi zulmünden kaçıp ABD'ye yerleşmiş, Harward'dan mezun olduktan sonra çeşitli görevlerde bulunmuş, özellikle 1969-1977 yılları arasında ABD'nin dış politikasına yön vermeye başlamış bir isim.

Öyle ki, ABD'nin dış politikasındaki etkinliğini devam ettiren Kissinger, Mart 2009'da Barack Obama'nın temsilcisi olarak Rusya'ya giderek Başbakan Putin ile bir görüşme yaptı.

Kissinger'in bu tartışmalı kitabı, genel olarak diplomasinin inceliklerini ve dünya siyasetinin geniş bir analizini ABD bakış açısıyla yansıtmasının yanı sıra ABD tarafından uygulanagelen geleneksel diplomasinin ipuçlarını da bize sunuyor.

Eserde, Ortaçağ sonundan yakın zamana kadar Avrupa'da hayat bulan Denge Politikasının detayları büyük başarı ile analiz edilmiş.

Ulusların izledikleri diplomasi farklılıklarını ve onları buna iten nedenleri analiz eden Kissinger, ABD politikasının izlediği "İdealizm" ve "Sorumluluk" kavramlarının neden uygulanması gerektiğini de açıklıyor.

Daha fazla detaya girmeden, dünya siyaseti ve buna yön vermeyi görev addeden ABD siyasetini merak edenler için güzel bir kaynak eser.

Okumanız dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder