28 Aralık 2014 Pazar

Steve Jobs'un Stanford Üniversitesi'nde yapmış olduğu ünlü konuşmadan kesitler...Apple'nin CEO'su Steve Jobs, Stanford Üniversitesinin mezuniyet töreninde çok beğenilen bir konuşma yaptı. Stanford'un zeki öğrencilerine, hayatını değiştiren 3 önemli hikayeyi anlattı. Bu önemli günlerinde onlara kendi hayatından kesitler aktarıp çeşitli tavsiyelerde bulundu. Bu konuşmada beni etkileyen bölümleri aşağıya yazıyorum.
- Hayatın erken bir döneminde neyi sevdiğini bulduğum için şanslıyım.
- Başarılı olmanın ağırlığı yeniden başlamanın hafifliğiyle yer değiştirmişti.
- Hayatın her gününü son günmüş gibi yaşarsan günün birinde haklı çıkarsın. Bugün, eğer hayatının son günü olsaydı, normalde yapacağın şeyleri yapmak ister miydin? Uzun süre ardarda ‘hayır’ yanıtını verdiğimde bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım. İnsanın kısa bir süre içinde öleceğini bilmesi yaşantısına damgasını vuracak kararlar vermesi açısından büyük önem taşır. Çünkü her şey tüm dış beklentiler, gururlar, küçük düşme ya da başarısızlık korkuları tüm bunlar ölüm karşısında değerlerini yitirir. Yalnızca ölümdür önemli olan. Öleceğimizi hatırlamak, kaybedecek bir şeyler olduğu düşüncesini yok etmenin bildiğim en iyi yoludur. Zaten çıplaksınız.
- (Ölüm) Yenilere yer açmak için eskilerden kurtulmanın tek çaresi. Yakın bir zamanda siz de eskiyecek ve aradan çıkarılacaksınız. Bu kadar acımasız olduğum için üzgünüm ama gerçek bu. Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşamaya takılıp kalmayın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder