19 Mart 2015 Perşembe

Ord.Prof.Dr.Ali Fuat Başgil'den gençlere öğütler1) Çalışmak için müsait vakit ve saat bekleme.
2) Çalışmak için müsait yer ve köşe arama.
3) Çalışmaya oturduğun zaman bir asker gibi uyanık ol ve dikkat kesil; bütün ruhi, bedeni kuvvetinle kendini çalışmaya ver.
4) Devamlı ve ritmik çalış. Çalışmaya her gün mutlaka aynı saatlerde otur.
5) Düşünen insan kazma sallayan işçiden daha çok çalışır. Fikri çalışmalar için her gün aynı vakitte2-3 saat ayırman yeter. İbn-i Sina ‘Katb-u Şifa’ adlı eserini günde iki saat çalışarak yazmıştır.
6) Çalışmayı uzun ara vererek terk etme.
7) Bir günde ve bir zamanda yapman gereken işi ertesi güne bırakma.
8) Her gün bir eserden yüksek sesle beş-on sayfa oku. Bu sayede konuşma ve söz söyleme kabiliyetin artar.
9) Rastladığın edebi, güzel yazı ve şiirleri ezberle. Hem kelime ve ifade hazinen zenginleşir, hem de hafızan kuvvetlenir.
10) Sıradan bir kimse zamanı nasıl harcayacağını düşünür. Akıllı insan zamanı nasıl değerlendireceğini düşünür. Bunu unutma.
11) Gece uykudan önce o gün neler yaptığını, yarın neler yapacağını kendine sormadan uyuma.
12) Çalışma sevgisi güçlükleri yenmekten doğar ve kuvvetlenir. Çözdüğün her problemle çalışmaktan aldığın manevi zevk ve haz artar.
13) Rastladığın güçlüğü evvela parçalara ayır. Her parçayı birer birer sırayla yen. Her bahsi iyice noksansız öğrenip anlamadan, diğer fasıla geçme. Attığın adımı iyice basmadan, diğerini atma.
14) Hasta değilsen tatilde bile yavaş ve az da olsa çalış. Ta ki çalışma alışkanlığın körlenmesin.
15) Bir işi yapmaya koyulduğunda telaşlanıp sabırsızlanma. Sakin ve metin ol. Yol al, fakat acele etme. Sindirerek çalış ve öğren.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder