26 Ocak 2018 Cuma

Türkiye-ABD ilişkileri

(1) Genellikle ABD ile ilk bağımlılık ilişkisi kuranın (23.2.1945) DP ve Menderes olduğu düşünülür. Bir kısım CHP'li siyasilerin ve tarih mucitlerinin bu kanaatin oluşmasında katkısı büyüktür. Ama bu düşünce tümüyle yanlış ve maksatlıdır. ABD'ye ipbaşkanlığındaki bir heyeti toplantı için (5.10.1947), subayları da eğitim için ABD'ye göndermek (8.8.1947) zorunda kalmıştır.

(2) CHP'nin ABD ile kurduğu ilişki gönüllü bir isteğin sonucu değil, II. Dünya Savaşı sonrası yeniden şekillenen uluslararası siyasetin bir zorunluluğudur. II. Dünya Savaşında Avrupa'yı Alman badiresinden kurtaran ABD, Türkiye'nin de kontrolünü eline almıştır (05.04.1946). Dolayısıyla CHP yerinde hangi parti olursa olsun aynı sonuçla karşı karşıya kalacaktı. Çünkü ülkenin bağımsızlığını sağlayacak ne bir sınai-askeri gücü ne de yetenekli kadroları vardı.

(3) Bu sebeple bağımlılık ilişkisi kurdu diye CHP'yi suçlamak doğru bir tavır olmayacaktır. Partizanlıkla tarih okuması yapmak, kul hakkına girdiği gibi ders alınmasının da önüne geçeceği için geleceği tehlikeye atacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder